Therapy?

Oproti minulému dílu, se dnes vydáme do poněkud klidnějších britských vod za skupinou ze Severního Irska Therapy? (1989-dodnes).

Jedna z prvních věcí, která vás může upoutat, je už samotný název skupiny. V průběhu let se kolem něho objevily různé dohady. Sama skupina je přiživovala a tvrdila, že název má vzbuzovat otázku: Potřebujete léčbu? Jak už to tak bývá, nakonec se ukázalo, že otázník se vlastně do názvu dostal omylem.

Začínali, jako spousta jiných skupin v "garáži", ale časem se vypracovali až na pódia velkých hudebních festivalů. Jakým je například známý Reading festival. A začátky rozhodně neměli lehké. Jak už to tak bývá, brali "téměř vše". Je těžko představitelné, že Andy Cairns po celém dnu v továrně Michelin, byl pak schopen s ostatními uhánět napříč Severním Irskem na koncert. Jejich snaha se jim každopádně vyplatila a mohli si tak zahrát například s Fugazi.
Na začátku byli trojčlenou kapelou a to jim vydrželo až dodnes. Původní sestavu sice v roce 1996 opustil bubeník Fyfe Ewing a na jeho místě se jich několik dalších vystřídalo. Skupina dokonce měla po určitou dobu i čelistu. Od roku 2002 je však bubeníkem Neil Cooper. Spolu s Andy Cairnsem a Michael McKeeganem je trojce kompletní.

Therapy? jsem poprvé slyšel někdy na základce. Konkrétně se ke mě dostalo jedno z jejich komerčně nejúspěšnějších alb Troublegum. Pak jsem si na několik let musel vystačit pouze s ním. Zhruba před pár roky jsem však zjistil, že jim vychází nové album Crooked Timber. Na albu bylo slyšet, že za víc jak deset let, kapela přeci jen dospěla. První poslech byl sice trochu rozpačitý, ale postupem času to bylo lepší. I když Troublegum pro mě osobně překonáno nebylo. Musím se, ale přiznat, že mezi Troublegum a Crooked Timber mám zatím mezeru, kterou jsem ještě nestihl zacelit.

Shodou okolností jim teď v únoru vyšla nová deska A Brief Crack of Light. Tak uvidíme, jak se jim bude dařit. Každopádně klobouk dolů, před těmito chlapíky. I přesto, že někteří už mají rodiny a nepatří k nejmladším, energie mají očividně ještě dost. A snad si ještě po další roky budeme užívat jejich zvuku. Sice jsou jen tři, ale každý z nich do pomyslné trojnožky přispívá právě tím, aby nespadala a byla perfektně vyvážená.


Therapy? - Die Laughing z alba Troublegum

Therapy? - Enjoy The Struggle z alba Crooked Timber

Therapy? - Living In The Shadow Of The Terrible Thing z jejich nejnovějšího alba A Brief Crack of Light

Reply to this post

Okomentovat