PledgeMusic

Lidé kteří něco vytváří či nějak produkují, se poměrně lehce dostanou do situace, kdy se jejich tvořivosti postaví něco do cesty. Nedostatek lidí, kteří by vám pomohli, nepochopení vaší vášně atp. Ale co si budeme povídat, ve chvíli, kdy už víte, že váš nápad má šanci na úspěch, bývá častým problémem sehnat peníze na jeho realizaci. Jelikož, ale žijeme v době internetu, existuje spousta míst, kde máte možnost prezentovat svůj nápad a následně získat peníze na jeho realizaci.

Co se týká hudby, jedním z takových míst je PledgeMusic

PledgeMusicTento projekt v podstatě umožňuje umělcům shromáždit dostatečné množství peněz například na vydání alba. V posledních letech, obzvláště po masovém rozšíření internetu, jsme mohli častěji pozorovat, jak si hudební skupiny takříkajíc dělají všechno samy. A zjištění, že to jde i bez velkých nahrávacích společností vyústilo pravě v tento projekt.
Dá se říci, že na PledgeMusic se fanoušci staví do rolí šéfů nahrávacích společností.

Když to vezmeme popořádku, tak si nejdříve hudební skupina či jednotlivec stanoví cíl, čímž je nejčastěji nahrání nového alba. Určí se částka a časové období za které má být vybrána. Lze si vybrat mezi 30, 60 a 90 dny po které bude stanovená částka shromažďována. Další prvek zde je charitativní. Umělci si charitu sami zvolí a také určí jaká část na ní půjde. Nejčastěji to bývá 10% z toho, co se vybere nad stanovenou částku. Dá se říci, že dále je to jen na hudebnících a na tom kolik lidí dokážou svojí hudbou oslovit. Všichni dostanou přiřazenu svojí osobní stránku, na které mají možnost se prezentovat.
Obzvlášť důležitá sekce stránek je ta vpravo. Zde jsou totiž nabízeny věci ke koupi. Nejlevnější položkou bývá stažení alba plus průběžný přínos informací, většinou se jedná o videa a fotky například z nahrávání, ale to už je pak individuální o kolik se toho kdo podělí s fanoušky. S rostoucí cenou se úměrně zvyšuje exkluzivita věcí, které můžete získat. Když pořádně provětráte peněženku můžete se dočkat například i koncertu u vás v garáži.

Jestliže se rozhodnete nějaký ten hudební projekt podpořit, bude po vás stránka vyžadovat registraci. Vytvořený profil je pak možno propojit s účty třeba na facebooku, twitteru, youtube. Co se týče plateb, tak ty je možné provádět pomocí kreditních karet, které umožňují internetové platby či paypalu. Osobně mi přijde paypal asi jako nejrozumnější možnost. Ve chvíli, kdy přispějete jsou vám strženy peníze z konta, následně můžete vidět jak přibude nějaké to procento na ukazateli a zpřístupní se vám veškeré materiály, které kapela nahrála. "Zrušit" svojí platbu můžete do doby než je dosaženo stanovené částky, peníze vám budou vráceny. Taktéž v případě, že se nepodaří dosáhnout stanovené částky, proběhne návrat peněz na vaše konto. V případě dosažení sta procent, se můžete těšit na vámi zakoupené věci, povětšinou je však nutné počkat až deska spatří světlo světa.

Jestliže jsem neudělal chybu při překladu, pak si PledgeMusic na svůj provoz bere 15% z každé platby. Tato částka pak pokrývá náklady na chod webu, výplaty a bankovní poplatky spojené s velkým pohybem relativně malých částek. Všechny vybrané peníze nejdříve putují na konto PledgeMusic a následně jsou rozdělovány úspěšným projektům.
PledgeMusic si nenárokuje žádné autorské práva na hudbu, která se nachází na jejich stránkách. Nahrávání desky, doručení zakoupených předmětů atd. je jen v režii hudebníků s tím, že lidé z PledgeMusic jsou samozřejmě ochotni pomoci, jelikož se jedná o lidi z branže.

PledgeMusic již využili známá jména jako The Subways, The Rasmus, The Libertines, Funeral for a Friend a mnozí další.
Tento model prostě funguje a mě osobně je sympatický. Osobně jako plus například vidím to, že zde není žádné omezení regionů, za desku všichni zaplatí stejně a je zde i jakási přidaná hodnota. Pro mě je to ukázka toho, že zde opravdu někdo přemýšlel nad tím, jak to udělat, aby to šlo a ne jen křičet, že to nejde.

Reply to this post

Okomentovat