Bandcamp

Zkusme si představit začínající hudební skupiny a umělce, kteří již mají nějakou základnu fanoušků. Udělali nelehké rozhodnutí, rozbili prasátka a nahráli desku. Čeká je mnoho nejrůznějších problémů a jedním z nich je otázka distribuce. Jestliže chtějí, aby se jejich album šířilo ve vodách internetu i někde jinde než na ulož.to, tak by jim mohl být nápomocen právě Bandcamp.

BandcampTento hudební online obchod je tu s námi již několik let. Přesto mi přijde, že povědomí o něm není příliš velké. Je pravdou, že svojí oblíbenou skupinu zde s největší pravděpodobností nenajdete. Na druhou stranu však můžete spoustu nových objevit. Jenom přece databáze obsahuje přes čtyři miliony písniček.

Bandcamp je služba, která se snaží opravdu jen plnit roli prostředníka. Provoz je financován z plateb zde provedených. Z každé si vezme patnáct, nebo deset procent v případě dobré prodejnosti. Jelikož platba jde přímo na paypal konto skupiny či jednotlivce, je částka dále ještě zatížena poplatky ze strany PayPalu.

I přesto, že jsou zde zatím spíše neznámí muzikanti, model na kterém Bandcamp funguje je velice sympatický.
Není zde žádné omezení regionů, máte možnost si poslechnout celou desku, žádné třiceti sekundové ukázky. Alba musejí být nahrána v bezztrátovém formátu (WAW, FLAC, AIFF), převod do formátů, které jsou poskytovány pro stažení (MP3 320, FLAC, MP3 VBR (V0), AAC, Ogg Vorbis, ALAC) provedou lidé z Bandcampu, zároveň se také postarají o řádné vyplnění tagů. Další výhoda je, že platíte za album, takže to v jakém z výše uvedených formátů si ho stáhnete, cenu nijak nezmění. Můžete si tedy album stáhnout ve FLAC na HDD a v MP3 např. do přehrávače na cesty. Přiznám se, že nevím kolikrát je možno album stáhnout v rámci jedné platby, osobně jsem ho nikdy nepotřeboval stáhnout více než dvakrát.

Teď tedy něco o nákupu, který rozhodně není nijak složitý. Kromě klasické pevně stanovené ceny za album se zde můžete také setkat ještě s dalšími možnostmi. Buď je album nabídnuto ke stažení úplně zdarma, nebo si sami můžete zvolit, kolik chcete zaplatit. Kolikráte navíc bývá stanovená částka pouze symbolická, nic vám však nebrání tuto sumu zvýšit.
Pokud jste si tedy vybrali přírůstek do vaší hudební sbírky, stačí kliknout na Buy Now zadat částku, následně kliknout na Checkout Now a provést platbu ideálně přes PayPal. Po zaplacení budete přesměrováni zpátky na stránky Bandcampu, zde si vyberete vámi požadovaný formát a stačí už jen album stáhnout. Odkaz ke stažení a informace o platbě by vám měli přijít ještě na email spřažený s PayPalem. Platbu usnadňuje i to, že zde nejsou žádné osobní profily, tudíž žádná registrace, což někteří berou jako plus, ovšem jiní by tuto možnost uvítali.

Stránky jsou poměrně přehledné a orientace na nich je snadná. Jediné co mi na Bandcampu zatím asi nejvíce vadí je vyhledávání. Průběžně se sice zlepšuje, ale uvítal bych spíše nějaké vyhledávání s většími možnostmi filtrování obsahu.

Doufám, že si tento obchod uchová svoje určité kouzlo a i nadále se bude rozvíjet.

Na závěr ukázka z Bandcampu, umístnit přehrávač na stránky je opravdu lehké. Pozor nemá regulaci hlasitosti, tak pozor na uši.

Reply to this post

Okomentovat